ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

Çocuk diş hekimliği (Pedodonti) 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, ilaç kullanımı, uzun süreli ve yanlış biberon kullanımı, kalıtımsal ve bunun gibi etkenlerin dişlerde oluşturabilecekleri sorunların ortadan kaldırılmasını amaçlayan anabilim dalıdır.

Ağızda toplam 20 tane süt dişi vardır. Bu süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesinin ve konuşmasının düzgün olmasını sağlamaktır.
Bir diğer önemli görevi ise, kapladıkları alan ile kendilerinin yerine gelecek kalıcı dişler için yer tutmak ve kalıcı dişler çıkarken rehberlik sağlamaktır. Bu nedenle süt dişlerinin erken çekilmesi gerektiği durumlarda eğer o boşluk yapılan yer tutucular ile korunmazsa ilerleyen dönemlerde diş dizisinde bozukluklar meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Çocuk diş hekimliği tedavileri içinde;

Dişlerde çürük oluşmasını engellemek amacıyla fluorid uygulamaları,
Kalıcı dişlerin çürümesini önleyen koruyucu fissür örtücü uygulamaları,
Süt ve kalıcı dişlerin dolgu ile tedavisi,
İlerleyen süt dişi çürüklerinde ampütasyon ve kanal tedavileri,
Çekilen süt ve kalıcı dişlerin oluşturduğu boşlukların korunması amacıyla yer tutucu uygulamaları,
Dişsiz doğan çocuklarda çocuk protezlerinin uygulanması,
Travma gören süt ve daimi dişlerin tedavileri,
Beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi yer almaktadır.
Çocuklar 1 yaşından itibaren 6 ayda bir mutlaka diş hekimine götürülerek hem çocuğun hekime alışması sağlanmalı hem de gerekli koruyucu uygulamalar yapılmalıdır. Burada önemli olan çürüklerin ve diş dizisi bozukluklarının erken teşhisi ve tedavisi ile ileride oluşabilecek sorunların önüne geçebilmektir.

Çocuk diş hekimliği uygulamalarında, hekim, çocuk ve çocuğun anne-babası ile iletişim ve iş birliği çok önemlidir. İlk muayene çocuk ve anne-babası ile iletişimle başlar. Daha sonra çocuğun varsa geçmiş diş tedavileri hikayesi dinlenir. Klinik ve radyografik muayenesi yapıldıktan sonra tanı ve tedavi planlaması yapılarak anne ve babaya bilgi verilir.

Hekim anne ve babayı dikkat etmesi gereken biberon çürükleri, beslenme alışkanlıkları, süt dişlerinin çıkmaya başladığı andan itibaren diş fırçalama teknikleri gibi konular hakkında bilgilendirir.

Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.