DİŞ ETİ TEDAVİSİ (PERİODONTOLOJİ)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen yumuşak (Periodontal ligament, dişeti) ve sert dokuların (Kemik, sement) yapısını, bu dokularda meydana gelen hastalıkları ve bu hastalıkların tedavisini inceleyen anabilim dalıdır.

Diş eti hastalıklarının en belirgin belirtileri;

• Dişleri fırçalarken ya da kendiliğinden oluşan kanama
• Kırmızı, şiş diş etleri
• Ağızda kötü koku
• Diş etlerinde çekilme
• Dişlerde kendiliğinden meydana gelen sallanma
• Ağızda tat bozukluğu
• Zamanla arası açılan ya da eğrilen dişlerdir.

Diş eti hastalıkları sebebiyle dişlerde herhangi bir çürük olmadan diş kayıpları yaşanabilmektedir. Bu nedenle yukarıda yazılı şikayetleri olan kişilerin mutlaka bir diş hekimine görünmesi gerekmektedir.

Diş eti tedavisi 3 aşamadan oluşmaktadır.

Başlangıç tedavisinde hastanın mevcut diş taşları halk dilinde tartarları temizlenir. Kök yüzeyindeki birikintiler uzaklaştırılır. Hastaya oral hijyen eğitimi verilir. Doğru fırçalama teknikleri gösterilir. Diş ipi ve ara yüz fırçası kullanılması konusunda hasta bilgilendirilir.

Değerlendirme aşamasında hasta 1 hafta sonra kontrole çağırılarak diş eti renginde, oral hijyendeki değişime, kanama durumuna bakılır ve ileri bir tedaviye gerek duyulup duyulmadığına karar verilir. Gerekli ise cerrahi tedaviye geçilir.

İdame tedavisinde ise hastanın düzenli olarak takip edilebilmesi için, hasta 6 ay- senede bir diş hekimi tarafından kontrollere çağırılmaktadır.
Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.