ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Günümüzde hemen hemen herkes sağlıklı, beyaz, düzgün sıralı dişlere ve güzel bir gülüşe sahip olmak istemektedirler. Bunun için de diş hekimlerine başvurmaktadır.

Dişler arasındaki boşluklar, renklenmiş, büyük ve kötü ve eski dolgular, aşınmış dişler, ön bölgedeki dişlerdeki çürükler, ön bölgedeki dişlerdeki hafif derecedeki çapraşıklık, ön dişlerdeki form bozuklukları, gülümsendiğinde ön bölgedeki dişlerin görünme miktarı, dişlerdeki istenmeyen renkler gibi sorunlar Estetik Diş Hekimliği tedavileri ile çözüme ulaşılabilmektedir.

Estetik Diş Hekimliği kapsamında,

• Porselen Lamina (Porselen Veneer, Yaprak Porselen)
• Kompozit Veneer
• Porselen İnley ve Onley
• Kompozit İnley ve Onley
• Zirkonyum Protez

• Cam Seramik Restorasyonlar (E-max, Empress)
• Beyazlatma
• Işınlı Beyaz Dolgu
• Fiber Uygulamaları
• Kron Boyu Uzatma
• Diş eti Seviyelendirmesi tedavileri yer almaktadır.

Çekilen ağız içi ve ağız dışı fotoğrafları, yapılan analizler, elde edilen tanı modelleri ile gülüş tasarımı yapılırken hem estetik hem fonksiyonel hem de diş eti ile uyumlu protezler yapılması amaçlanmaktadır.

Bir gülüş tasarımı yapılırken dişlerin ihtiyaçlarına göre yukarıda yazılı tedavilerden birkaç tanesi uygulanabilir. Örneğin; dişlere önce beyazlatma yapılıp, diş etlerine müdahale gerekiyorsa dişetleri seviyelendirilip daha sonra lamina tedavisine geçilebilmektedir. Burada önemli olan detaylı bir muayene ve anamnez sonucu doğru tedavilere karar vermektir.

Porselen Lamina (Yaprak Porselen)

Porselen lamina tedavisi ön dişlerin renk, form ve pozisyonlarının beğenilmediği durumlarda, ön dişler arasında boşluklar olduğunda uygulanabilen ve çok özel bir yapıştırıcı ile çok ince hazırlanarak dişe yapıştırılan, günümüzde doğal dişi en iyi şekilde taklit edebilen son derece estetik bir restorasyon çeşididir.

Eğer hastaya porselen lamina yapılması planlanıyor ise önce hastadan ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar alınır. Daha sonra hastadan bir ölçü alınarak tanı modelleri elde edilir ve laboratuvardan bir wax-up çalışması istenerek (Mumlama) ve üzerinde yapılan hazırlıklar sonucu hasta ağzında uygulanarak hastaya yapılacak protezin son hali gösterilir. Hasta onaylarsa minimum düzeyde olacak olan kesim işlemine başlanır. Porselen lamina uygulamasında diş kesimi çok az yapılır. Hatta bazı durumlarda yapılmasına gerek bile duyulmaz bu nedenle hastanın dişlerinde minimum doku kaybı oluşturacak en konservatif tedavi seçeneklerinden birisidir. Hem laboratuvar hem de ağız içinde yapılan işlemler çok hassaslık gerektirdiği için başlanmadan önce detaylı muayene ve kayıtlar gereklidir.


Zirkonyum Protez

Zirkonyum protezlerde, kaplamanın altyapısı (İç kısmı) zirkonyadan üst yapısı ise porselenden oluşmaktadır. Zirkon beyaz renklidir. Diş eti ile uyumludur, metal gibi alerjik bir malzeme değildir. Bu nedenle metale karşı alerjisi olan hastalarda da sıklıkla tercih edilir. Diş etini metal gibi boyamaz ve ışık geçirgenliği doğal dişe benzemektedir. Bu nedenle opak değildir ve çok estetik restorasyonlar yapılabilmektedir. Ayrıca çok dayanıklı bir malzeme olması sebebiyle diş eksikliği olduğu durumlarda köprü protezi olarak da uygulanabilmektedirler. Metal destekli porselenlere alternatif olarak sunulmaktadır.
Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.