KANAL TEDAVİSİ (ENDODONTİ)

Endodonti, diş sinirine kadar ilerlemiş olan çürüklü dişlerle ve dişi çevreleyen dokularla ilgili hastalıkların teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen anabilim dalıdır. Kanal tedavisi dişin çekiminden önce ömrünü uzatmak üzere yapılan bir tedavi çeşididir.

Eğer çürük olan bir diş tedavi edilmezse çürük ilerleyerek, dişin pulpa kısmı, kök kanalları, periapikal dokular iltihaplanabilir veya mikroorganizmaların yerleşmesiyle enfekte olabilmektedir.

• Sıcak ve soğuğa karşı hassasiyet,
• Çiğnerken oluşan ağrı ve rahat yemek yiyememe,
• Özellikle geceleri görülen çok şiddetli ağrı,
• Dişlerdeki renk değişimi,
• İltihap başlangıç belirtileridir.

Bu dişlerin beklenmeden kanal tedavisi yapılması gerekmektedir. Kanal tedavisi süresince, dişteki çürük temizlenerek, dişin siniri çıkarılır, kök kanalı boşluğu temizlenir, çeşitli kök kanalı dezenfektanları ile mikroorganizmalar yok edilir. Daha sonra çıkarılan damar-sinir dokusu kanal dolgu malzemeleri ile doldurulur. Dişteki ve kök ucundaki iltihap durumuna göre kanal tedavisi tek seans veya birkaç seansta bitirilebilmektedir.


Yapılan başarılı kanal tedavilerinden sonra dişin kron kısmına beyaz diş dolgusu veya madde kaydı çok olduğu durumlarda kaplama yapılarak tedavi tam anlamıyla bitirilir. Günümüzde kanal tedavi başarı oranları oldukça yüksektir ve dişler çekilmeden ağızda tutulabilmektedir.

Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.