LINGUAL ORTODONTİ (İÇTEN TEL)

Günümüzde ortodontik tedaviye ihtiyaç duyan erişkin birey sayısı oldukça artmıştır. Çoğu erişkin, estetik açıdan ortodontik tellerin görünmesini istemezler. Bu amaçla üretilen porselen (beyaz renkli) braketler bir kısım hasta için yeterli estetik sağlamaktayken, bir kısım hasta ise tellerin hiçbir şekilde görünmesini istememektedir. Hatta bu yüzden ortodontik tedaviden kaçınan hasta sayısı da oldukça fazladır. Bu durumda en önemli alternatif lingual ortodontik tedavidir.

Lingual ortodontide braketler ve teller dişlerin görünmeyen iç kısımlarında yer aldığından, kişinin ortodontik tedavi gördüğü hiçbir şekilde anlaşılmamaktadır. Lingual tedavinin estetik avantajının yanında mekanik olarak da bazı artıları bulunmaktadır. Örneğin, diş kavsinin genişletilmesi gereken durumlarda, kapanışın açılması gereken durumlarda, dişlerin çok fazla ileri hareket ettirilmeden düzeltilmesinin istendiği durumlarda, klasik tedaviye göre daha çok avantaj sağlamaktadır.

Lingual ortodontide çok sayıda braket ve tedavi mekaniği geliştirilmiştir. Buradaki en büyük zorluk dişlerin ön yüzeylerinde olduğu gibi arka yüzeylerinin düzgün bir yapıda olmamasıdır. Bu yüzden lingual ortodonti sisteminde hastadan alınan ayrıntılı ölçülere göre her diş için bilgisayar ortamında bireysel braket üretilir. Bu şekilde lingual braketler diş yüzeyine tam olarak uyum sağlar. Braketler içinden geçen teller de ideal diş pozisyonlarını sağlayacak biçimde bireysel olarak bilgisayar programları ve üç boyutlu yazıcılar ile üretilirler. Hem braketler, hem teller bireysel olarak üretildiğinden, braketlerin ve tellerin dişlerle olan uyumu mükemmel olmaktadır.

Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.