BRAKET ÇEŞİTLERİ

Metal Braketler

Ortodontik tedavilerde en sık kullanılan braket türüdür. Metal braketler ile teller arasında oluşan sürtünme kuvveti az olduğu için oluşan ortodontik kuvvet az bir kayıpla dişe iletilir. Teli sabitlemek için renkli lastikler kullanılarak çocuklar için eğlenceli bir görünüm elde edilebilir.

Kapaklı Braketler

Kapaklı braket sisteminde, braketin kendisine özel kapak mekanizması bulunmaktadır. Telin braketler içerisinde sabitlenmesi için kapağının kapatılması yeterlidir. Bu sayede tel ile braket arasındaki sürtünme azaltılmıştır. Daha az sürtünme olduğu için diş hareketleri daha hızlı gerçekleşmektedir ve tedavi süresine olumlu katkı sağlarlar.

Seramik Braketler

Seramik braketler metal braketlere göre daha estetik olduğu için tercih edilirler. Ancak seramik braketler üzerindeki sürtünme kuvveti metale göre daha fazla olduğu için özellikle şiddetli çapraşıklığa sahip hastalarda tedavi hızı bir miktar yavaş olur. Ayrıca beyaz oldukları için diş çevresindeki lekelenmeleri daha çok yansıtırlar. Dolayısıyla tedavi süresince dişlerin çok iyi ve düzenli fırçalanması çok önemlidir.

Safir (Şeffaf) Braketler

Seramik braketlerle benzer yapıda olup, beyaz yerine şeffaf görünümdedirler. Seramik braketlerle aynı avantaj ve dezavantajlara sahip olmakla birlikte oldukça estetik bir braket çeşitidir.

Kompozit Braketler

Kompozit dolgu materyalinden yapılan bu braketler seramik braketler gibi beyaz renktedirler. Ancak seramik braketlere kıyasla aşınmaya karşı dirençlerinin düşük olması ve zamanla renginin sararması yüzünden pek tercih edilmezler.

Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.