DİŞ BEYAZLATMA (BLEACHING)

Günümüzde dış görünüşe verilen önemin artmasıyla, daha beyaz dişlere ve daha güzel bir gülüşe sahip olmak istenmektedir. Bu nedenle diş beyazlatma çok popüler bir tedavi haline gelmiştir.
Diş beyazlatma; yıllar içerisinde yaşlanma, boyar madde içeren yiyecekler ve içecekler (Kahve, şarap, çay), küçüklükte antibiyotik (Tetracycline) veya çok fazla flourid kullanımı, eski dolgu, protez ve kaplamalar, sigara kullanımı gibi sebeplerle beyazlıklarını kaybeden dişlere veya kişinin kendi diş renginden memnun olmayıp, diş renginin açılmasını istediği durumlarda uygulanan bir işlemdir.

Diş beyazlatma işlemi 2 şekilde yapılmaktadır.

Ofis Tipi Beyazlatma: Beyazlatma işlemi klinikte uzman bir dişhekimi kontrolünde yapılmaktadır. Dişlerin üzerine beyazlatma jeli uygulanarak beyaz renkli ışık veya lazer ışığı belli bir süre tutulur. 15x3= 45 veya hekimin uygulama süresine göre 60 dakika süren bir işlemdir. Bu işlemin sonucunda dişler 2-4 ton açılır.

Ev Tipi Beyazlatma: Bu yöntemde ise diş hekimi hastanın alt ve üst çenesinden bir ölçü alır ve beyazlatma işlemi için özel kalıplar (Plaklar) hazırlanır. Hastaya hazırlanan kalıplar ve beyazlatma jeli verilerek ne kadar süre, nasıl uygulayacağı ve dikkat etmesi gerekenler anlatılır. Ev tipi beyazlatma, kullanılan ilacın konsantrasyonuna bağlı olarak yaklaşık 2 hafta boyunca, 6-8 saat plaklar kullandırılarak uygulanır.

Her iki teknik beraber de uygulanabilmektedir. Önce beyazlatma işlemi klinikte hekim kontrolünde yapılır, daha sonra ev tipi ile desteklenir. En kesin ve uzun süreli çözüm bu şekilde sağlanmaktadır.

Diş beyazlatma işlemi, diş hekimi tarafından uygulandığında kesinlikle zararsız bir işlemdir. Beyazlatma işlemi uygulandıktan sonra hastanın özellikle ilk 10 gün dikkat etmesi gereken kurallar vardır. İlk 10 gün, sigara, çay, çikolata, kırmızı şarap, salça, vişne, çilek gibi içeriğinde renklendirici içeren ürünler ve içecekler, içerisinde aşındırıcı bulunan diş macunları kullanılmamalıdır. Aksi halde beyazlatma işlemi kısa sürede geri dönebilmektedir. Fakat dikkat edilmesi gerekenler uygulandığında hasta uzun dönemde beyaz dişlere sahip olmaktadır.

Diş beyazlatma işlemi hemen hemen herkese uygulanabilmektedir. Fakat ağız hijyeninin iyi olmadığı, dişlerinde aşırı hassasiyet olan kişilerde, gelişimi tamamlanmamış genç ve çocuklarda, emzirme döneminde ve hamilelerde beyazlatma işlemi uygulanmaz.
Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.