İMPLANT TEDAVİSİ

Dental implantlar, diş kökünü taklit eden, çene kemiğinin içine yerleştirilen ve üzerine porselen diş (Kaplama, protez) yapılarak yandaki dişlere zarar vermeden diş eksikliklerini tamamlayan titanyumdan üretilmiş yapılardır.

İmplant tedavisinin hastaya uygulanabilmesi için hastanın genel sağlık durumunun iyi olması gerekmektedir. Hastanın çok yakın bir zamanda;

• Kemoterapi, radyoterapi görmüş olması,
• Metabolik kemik rahatsızlığına sahip olması,
• Şeker hastalığının kontrolsüz olması,

gibi durumlarda implant uygulaması yapılamaz. Sistemik herhangi bir engeli yoksa her yaştaki hastaya implant uygulanabilmektedir. İmplant tedavisinin uygulanması için hastanın klinik ve detaylı olarak radyografik muayenesi yapılmaktadır. Kemik yüksekliği ve hacmi yeterli ise protez planlaması yapıldıktan sonra implant aşamasına geçilebilmektedir.

Günümüzde flep kaldırmadan yani diş eti kaldırmadan uygulanan implant uygulamalarında, hastadan ilk olarak bir ölçü alınır. Bu ölçü üzerinde özel bir plak yapılır ve implantın uygulanacağı bölge işaretlenir. Böylelikle hem implant uygulama süresi kısalır, dikiş atılmaz ve iyileşme süresi çok daha hızlı olur.

Bir diş çekildiğinde, çekilen bölge tamamlanmazsa o bölgedeki kemik kuvvete maruz kalmadığı için zamanla erimektedir ve o bölgede diş eti de zamanla çekilerek bir çökme meydana gelmektedir. Diğer bir taraftan dişler boşluğa doğru kayma eğilimindedir. Boşluk zamanla küçülerek yemek artıklarının birikmesine ve hastada şikayetlere neden olabilmektedir. Eksik diş bölgesine implant uygulandığında ise o bölgedeki kemik ve diş eti korunabilmektedir. İmplant hastanın kendi dişiymiş gibi işlev görür bu nedenle hasta konforu maksimum seviyeye çıkar. Aynı zamanda yandaki dişlere de zarar verilmemiş olunur.

Çoklu implant uygulamalarında ise hastaya implant uygulaması ile sabit bir protez uygulanma şansı verilmiş olur.

Hiç dişi olmayan ve total protez kullanan hastalar dahi implant tedavisi ile sabit protezlere kavuşabilmektedirler.

Yine implant tedavisi ile desteklenen hareketli protezler ile tutuculuk ve çiğneme fonksiyonu artmaktadır.
Bizi takip edin!
GÜRKAYNAK DİŞ KLİNİĞİ Cumhuriyet Blv. No:135 Adil Bey Apt. Kat:1 D:1-2 (9 Eylül Rektörlük Karşısı) 35220 Alsancak, Konak Tel. 0 232 502 25 65   -   onur@gurkaynak.net

İçeriklerimiz ziyaretçileri bilgilendirmeye yöneliktir. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi, tanı ve teşhis koyması yerine geçemez.